Cześć!

Z miłości do biegania!

Śledź moje poczynania!

Biomechanika biegu

Mówiąc biomechanika, chciałbym Wam pokazać jakie obciążenia przejmuje nasz organizm podczas biegu na dystansie królewskim! Mając osobę ważącą 70kg wiemy że jego nacisk na podłoże podczas każdego kroku biegowego będzie wynosić około 210kg, to już jest wartość bardzo duża… ale policzmy sobie jeszcze ile takich kroków dana osoba pokona!
Przy kadencji około 170 kroków/minutę osoba pokonująca maraton w 4h wykona 40800 kroków  Teraz pomnóżmy sobie tą wartość razy nasze 210kg, a wyjdzie nam 8500 ton!

Wnioski myślę nasuwają się same! Chcąc dobrze przygotować się do takiego biegu nie możemy po prostu wstać z kanapy i pobiec maratonu, bo to zabójstwo dla naszego ciała! Jest na szczęście pewne wyjście! A jakie? ?‍♂️?‍♂️
Organizm człowieka ma zdolności adaptacyjne, tzn. potrafi się dostosować do warunków zewnętrznych i właśnie to będziemy chcieli wykorzystać.
Podczas długich wybiegań będziemy zbliżać się do obciążeń jakie będą nas czekały na starcie, a więc organizm chcąc się zaadoptować do tych warunków poprzez takie wybiegania wzmocni nasz układ więzadłowy, mięśniowy, ścięgnisty co w konsekwencji pomoże nam ukończyć królewski dystans z uśmiechem na twarzy, a nie utykając z powodu przeciążenia, bądź innej kontuzji! ??

Twoje nogi wcale się nie poddają.

Robi to Twój umysł !

– Opuszi

Jedna ważna rada na koniec… pamiętajcie, aby nie przesadzić! Zbyt częste treningi tego typu mogą nam jedynie zaszkodzić, bo za duże obciążenia treningowe też są złe, organizm w końcu potrzebuje także regeneracji po takim wybieganiu, ale o tym wkrótce ?..

No Comments

Post A Comment